PROFESIONALNI RAZVOJ NASTAVNIKA/VASPITAČA

PROFESIONALNI RAZVOJ

UČENJE — RAZVOJ — PRIMJENA

ŠTA JE PROFESIONALNI RAZVOJ NASTAVNIKA?

Profesionalni razvoj nastavnika[1] je kontinuirani proces koji počinje prvim a završava se posljednjim danom njihove profesionalne karijere. To je učenje tokom čitavog života (Craft, 2000, strana 47). Nastavnicima omogućava kontinuirano razvijanje znanja, vještina i sposobnosti važnih za kvalitetno izvođenje nastave i ostvarivanje obrazovno-vaspitnih ishoda, odnosno vaspitno-obrazovnih aktivnosti djece u predškolskim ustanovama i domovima učenika. Zbog stalne potrebe da svaki nastavnik unapređuje svoj rad, kao i stalnog razvoja i promjena u različitim oblastima koja su u vezi sa nastavom i obrazovanjem uopšte, neophodno je stalno usavršavanje i praćenje novina i savremenih dešavanja, ne samo iz oblasti uže predmetne struke i metodike. Kako posao nastavnika obuhvata veoma različita polja djelovanja, među kojima je nastava, odnosno vaspitno-obrazovni rad, najvažnije, profesionalni razvoj omogućava usavršavanje i u oblastima kvalitetne saradnje sa učenicima, roditeljima, kolegama, stručnim saradnicima, upravom ustanove, lokalnom zajednicom, socijalnim partnerima kao i aktivno učešće u primjeni novih sistemskih rješenja u obrazovanju.

Profesionalni razvoj nastavnika se ravnopravno odvija na formalan i neformalan način, što podrazumijeva seminare, radionice, profesionalnu saradnju sa kolegama, djelovanje u okviru profesionalnih mreža, kao i samoinicijativno praćenje stručne literature, iskustava drugih putem interneta, medijskih objava, tekstova, emisija i slično.

KOJI JE NAJVAŽNIJI DIO SISTEMA PROFESIONALNOG RAZVOJA NASTAVNIKA?

Najvažniji dio profesionalnog razvoja nastavnika jesu aktivnosti koje se realizuju u samoj ustanovi-školi/vrtiću/domu-PRNŠ/V. U razvijenim obrazovnim sistemima u posljednjih dvadesetak godina zapaženo je povećanje broja ovakvih aktivnosti, pa taj procenat u britanskom sistemu, na primjer, iznosi oko 50%. Osim što unapređuju rad nastavnika, aktivnosti profesionalnog razvoja u ustanovi podstiču timski rad i saradnju sa kolegama u različitim oblastima nastavnog procesa, od planiranja do evaluacije nastave, kao i stvaranje atmosfere stalnih promjena u ustanovi. Takođe, time se mijenja i sama ustanova, od one u kojoj se ništa ne mijenja do organizacije koja uči „u kojoj ljudi stalno šire svoje kapacitete kako bi ostvarili rezultate koje zaista žele, u kojima se podržavaju novi i ekspanzivni oblici mišljenja, gdje je kolektivna ambicija slobodna i gdje ljudi stalno uče kako da uče zajedno« (Senge, P. 1990). Profesionalni razvoj se odvija interno i eksterno, tj. u ustanovi i izvan ustanove( Zavod za školstvo, udruženja nastavnika, konferencije, savjetovanja, okrugli stolovi, forumi…)

ŠTO JE NAŠ CILJ?

Cilj je da nastavnici stečena znanja, vještine i iskustva razmijene sa kolegama u ustanovi i primijene u učionici, na času.

NASTAVNIK  21.VIJEKA-KAKO?

Učeniku 21.vijeka treba nastavnik za 21.vijek. Ako se od učenika očekuje da uspješno uče i ako ih nastavnici stalno podržavaju u tom procesu, oni sami moraju biti modeli uspješnog učenika - da odgovorno donose odluke u vezi sa potrebama sopstvenog učenja, napredovanja i osmišljavanja načina na koje će svoju praksu unaprijediti.

Savremeno shvatanje profesionalnog razvoja nastavnika (Villegas-Reimers, 2001; Borg, 2015) podrazumijeva, između ostalog, i sljedeće:

• Profesionalni razvoj bazira se na modelu konstrukcije znanja;
  • To je kontinuiran, dugoročan proces;
  • Podrazumijeva kontinuiranu podršku i praćenje;
  • Usklađen je sa potrebama svakodnevne prakse;
  • Uslovljen je promjenama u obrazovanju;
  • Nastavnici su refleksivni praktičari i istraživači;
  • Važan je kontekst u kome će se znanja implementirati;
  • Odluke se donose saradnički;
  • Primjenjuje se pristup koji je usmjeren na razvoj;
  • Ideje su rezultat istraživanja;
  • Aktivnosti su prilagođene potrebama nastavnika;
  • Usmjeren je na refleksiju;
  • Odvija se na radnom mjestu;
  • Zasnovan je na istraživanju sopstvene prakse;
  • Ima socijalnu dimenziju;
  • Usmjerava ga sam nastavnik.

NA ČEMU TREBA DA SE ZASNIVA PROFESIONALNI RAZVOJ SVAKOG NASTAVNIKA?

Profesionalni razvoj nastavnika je efikasan ukoliko se zasniva na potrebama samih nastavnika i njihovih učenika do kojih se dolazi stalnom procjenom, istraživanjem i samoprocjenom sopstvenog rada i postignuća učenika. Obrazovno-vaspitna ustanova na osnovu stalnog praćenja i evaluacije rada treba da unapređuje svoj rad birajući kao prioritetne područja obrazovno-vaspitnog rada ona koja su se u procesima evaluacije(interne i eksterne) pokazale kao najslabija.

ŠTA KAŽE ZAKON?

Zakonom o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju (2020. godine) dopunjen je član 112 postojećeg zakona. Odnosi se na oblast profesionalnog razvoja, i sada glasi: Nastavnici imaju pravo i obavezu da se stručno usavršavaju iz različitih oblasti kroz programe stručnog usavršavanja i druge oblike kontinuiranog razvoja nastavnika.

KO JE ODGOVORAN ZA PROFESIONALNI RAZVOJ NASTAVNIKA?

Prije svih, sam nastavnik! Nastavnici treba da procijene svoje potreba za profesionalnim usavršavanjem na osnovu samoevaluacije, povratne informacije direktora, stručih saradnika, eksterne evaluacije-nadzornika.

Osim toga, dobar nastavnik je proaktivan i u predlaganju i osmišljavanju različitih aktivnosti na nivou ustanove-PRNŠ/V.

[1] Pojam nastavnik odnosi se na: nastavnike, vaspitače, stručne saradnike, saradnike u nastavi i druge izvođače obrazovno-vaspitnog rada (u daljem tekstu: nastavnici).